Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

"Σηκωσε το..." Μεγαλη νικη για την ομαδα μας ΑΕΠ Καραγιαννιων και με το "ενα ποδι στον τελικο"!!!

«Μεγάλο» προβάδισμα πρόκρισης για την Α.Ε.Π. Καραγιαννίων κόντρα στον Μακεδονικό Σιάτιστας (φωτογραφίες) # 16 Δεκέμβριος 2015. Posted in ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ Την «ευρεία» νίκη με σκορ 3-0 πήρε σήμερα το απόγευμα η Α.Ε.Π. Καραγιαννίων απέναντι στον Μακεδονικό Σιάτιστας. Το παιχνίδι ήταν στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ε.Π.Σ. Κοζάνης, με την πρόκριση να κρίνεται στο δεύτερο μεταξύ τους ματς, αυτή τη φορά στην Σιάτιστα. Το top-sport.gr βρέθηκε στο γήπεδο της Ξηρολίμνης και έχει το ρεπορτάζ. Μπροστά σε περίπου 150 φιλάθλους και των δύο ομάδων, η Α.Ε.Π. Καραγιαννίων με πρωταγωνιστή τον Κεΐσογλου κέρδισε με σκορ 3-0 τον Μακεδονικό Σιάτιστας και πήρε σαφές προβάδισμα πρόκρισης για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ε.Π.Σ. Κοζάνης. Το παιχνίδι ήταν δυνατό και από τις δύο ομάδες, με τους δύο προπονητές να παίζουν ανοιχτά. Οι «Πόντιοι» κυριάρχησαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο. Από την άλλη ο Μακεδονικός Σιάτιστας, πάλεψε αλλά δεν βρήκε λύσεις τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, με τοπ τελικό σκορ να «μαρτυρά» την εικόνα των δύο ομάδων. Για τους νικητές δύο γκολ σκόραρε ο Κεΐσογλου, ενώ το σκορ έκλεισε ο Αποστολίδης. Δύο σέντρες μοίρασε ο Σαββούδης, ο οποίος είχε συμμετοχή στα γκολ. Ας πάρουμε το παιχνίδι από την αρχή. Στο πρώτο μέρος η ομάδα του κύριου Σαμαρά έδειξε πειθαρχία από το πρώτο λεπτό, «βγάζοντας» πολύ ωραίο ποδόσφαιρο ανά διαστήματα. «Μόλις» στο 10ο λεπτό, έπειτα από κόρνερ του Σαββούδη, ο Κεΐσογλου με δυνατή κεφαλιά μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κοκκινίδη, ανοίγοντας το σκορ για την Α.Ε.Π. Καραγιαννίων. Ο Μακεδονικός Σιάτιστας προσπάθησε να αντιδράσει, αφού ανέβασε περισσότερο τις γραμμές του. Με κύριο εκφραστή Ταφαρλή, η Σιάτιστα βγήκε μπροστά αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει την αντίπαλη εστία σε καμία περίπτωση, αφού υστερούσε αρκετά στην τελική προσπάθεια. Οι γηπεδούχοι δεν στμάτησαν όμως εκεί, αφού στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης και αφού είχαν την κατοχή της μπάλας στα πόδια τους, ο Κεΐσογλου διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα, όπως και της Α.Ε.Π. Καραγιαννίων. Συγκεκριμένα, έπειτα από πολύ όμορφη μπαλιά ακριβείας του Ίττη, ο Κεΐσογλου κατέβασε εξαιρετικά την μπάλα και με προσωπική προσπάθεια σούταρε, κάνοντας το 2-0, κάτω από έντονους πανηγυρισμούς. Η μοναδική καλή ευκαιρία για την Σιάτιστα, έγινε στο 42ο λεπτό, με τον Βίδρα να μπλοκάρει το αδύναμο σουτ του Ταφαρλή. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στ αποδυτήρια με το σκορ να βρίσκεται στο 2-0. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι βγήκαν πιο ορεξάτοι, αφού βρισκόντουσαν με την πλάτη στον τοίχο. Στο 50ο λεπτό ο Ζηνόβιος εξαπέλυσε το σουτ, όμως ο Βίδρας έδιωξε με τις γροθιές του την μπάλα. Τρία λεπτά αργότερα, η Α.Ε.Π. Καραγιαννίων διεύρυνε περισσότερο το σκορ. Ο Σαββούδης έκανε την σέντρα από τα αριστερά, ο Αποστολίδης έπιασε την κεφαλιά ανενόχλητος, στέλνοντας την μπάλα στο «γάμα» της εστίας του Κοκκινίδη, κάνοντας το 3-0. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, με τον Μακεδονικό Σιάτιστας να δείχνει αδύναμο να αντιδράσει. Μάλιστα η Α.Ε.Π. Καραγιαννίων είχε την ευκαιρία να βάλει και άλλο γκολ, αλλά ο τερματοφύλακας της Σιάτιστας έσωσε την ομάδα του από ένα τέταρτο γκολ. Έως και το τέλος του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι δεν δημιούργησαν κάποια αξιόλογη ευκαιρία εκτός από το 81ο λεπτό, με τον Στεργίου να κάνει το δυνατό σουτ και την μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Το τελικό σφύριγμα της λήξης από τον κύριο Τσιμεντερίδη, έδωσε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στην Α.Ε.Π. Καραγιαννίων. Η πρόκριση πλέον θα κριθεί στην έδρα της Σιάτιστας, με την τοπική ομάδα να έχει πολύ δύσκολο έργο, κόντρα στους «Πόντιους». Πολύ καλή εμφάνιση για τους νικητές, αφού όλοι οι παίχτες έδειξαν συγκεντρωμένοι μέχρι το τέλος. Από την άλλη οι παίχτες του κύριου Κάλφα προβλημάτισαν με την απόδοσή τους μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Οι φάσεις και τα γκολ του παιχνιδιού: 9’ Απευθείας φάουλ από τον Ίττη, η μπάλα χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι 10’ (ΓΚΟΛ 1-0, Κεΐσογλου) Κόρνερ από τον Σαββούδη, δυνατή κεφαλιά από τον Κεΐσογλου, η μπάλα στα δίχτυα 21’ Ατομική προσπάθεια από τον Ίττη και σουτ, μπλοκάρει ο Κοκκινίδης 36’ Αδύναμο σουτ από τον Ταφαρλή, μπλοκάρει εύκολα ο Βίδρας 39’ (ΓΚΟΛ 2-0, Κεΐσογλου) Σέντρα ακριβείας από τον Ίτταν στον Κεΐσογλου, με τον τελευταίο να κάνει το διαγώνιο σουτ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα 42’ Μακρινό σουτ από τον Ταφαρλή, ο Βίδρας μπλοκάρει 47’ Ο Τσιούκρας θα πιάσει την κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ταφαρλή, με την μπάλα να περνάει άουτ 50’ Δυνατό σουτ από τον Ζηνόβιο, αποκρούει ο Βίδρας 53’ (ΓΚΟΛ 3-0, Αποστολίδης) Ο Σαββούδης θα κάνει την σέντρα από τα δεξιά, με τον Αποστολίδη να σηκώνεται ψηλότερα όλων και ανενόχλητος θα στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα 57’ Μακρινό σουτ από τον Σαββούδη, η μπάλα άουτ 68’ Έπειτα από κόρνερ του Σαββούδη, ο Κεΐσογλου θα πιάσει το γυριστό σου στέλνοντας την μπάλα άουτ 81’ Δυνατό μακρινό σουτ από τον Στεργίου, η μπάλα λίγο έξω 88’ Απευθείας φάουλ από τον Σαββούδη, ο Κοκκινίδης αποκρούει, δεύτερο σουτ από τον Κεΐσογλου και πάλι ο Κοκκινίδης θα διώξει σε κόρνερ Οι συνθέσεις των ομάδων: Α.Ε.Π. Καραγιαννίων: (Σαμαράς Γ.) Βίδρας, Ντούκα, Durmishi, Δημητριάδης, Ζερβανταρίδης, Ίττης, Παπαδόπουλος, Αποστολίδης, Λιάμης(69’ Δουγαλής), Σαββούδης, Κεΐσογλου Στον πάγκο: Παπαγερίδης, Δουγαλής, Μαλούτας, Γκέτσιος, Αλεξανδρής Μακεδονικός Σιάτιστας: (Κάλφας) Κοκκινίδης, Μπούρτζος(86’ Τσιούκρας Ι.), Στεργιόπουλος, Νασιόπουλος, Αθανασιάδης, Τσιούκρας, Ταφαρλής, Δαινας(69’ Στεργίου), Δονούλης, Ζηνόβιος, Θεοδωρίδης(62’ Παπαρίζος) Στον πάγκο: Καρακώστας, Ιωαννίδης, Τσιαούσης, Μπούρτσος Διαιτητής: Τσιμεντερίδης Βοηθοί: Τζιαμπάσης, Τζιουβάρας Γιατρός αγώνα: Παπαχρήστος