ΞΗΡΟΛΙΜΝΗ ΕΤΟΣ 1937![🎨](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t82/1/16/1f3a8.png)
Ας προσπαθήσουμε να δώσουμε και λίγο χρώμα στο ασπρόμαυρο· αλλά ρομαντικό παρελθόν μας!!
Βρισκόμαστε μπροστά απο την πέτρινη βρύση (δεξιά διακρίνουμε το πλευρικο τοιχίο της)
Αριστερά πάνω φαίνεται η πρώτη δεξαμενή υδροδότησης του χωριού.
Επίσης διακρίνονται καθαρά:
![➡](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t9e/1/16/27a1.png)
1 άνδρας (τσοπάνης δεξιά πάνω με την μαύρη κάπα)
![➡](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t9e/1/16/27a1.png)
5 γυναικες
![➡](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t9e/1/16/27a1.png)
2 παιδιά και
![➡](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t9e/1/16/27a1.png)
2-3 μικρά κοπάδια με πρόβατα,κατσίκια.
ΣΕ ΠΡΩΤΟ ΠΛΑΝΟ Η ΕΛΕΝΗ ΑΒΡΑΜΙΔΟΥ-ΠΟΛΥΜΕΡΗ, ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΙΣΩ ΤΗΣ ΚΡΥΜΕΝΗ Η ΣΟΦΙΑ ΑΒΡΑΜΙΔΟΥ (ΣΥΖΥΓΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥ ΑΒΡΑΜΙΔΗ) ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ Ο ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΑΒΡΑΜΙΔΗΣ... ΕΛΕΝΗ ΚΑΙ ΑΝΑΣΤΑΣΗΣ 2 ΑΠΟ ΤΑ 7 ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ ΑΒΡΑΜΙΔΟΥ
![📷](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t5d/1/16/1f4f7.png)
''Η Ξηρολίμνη του χθές'' είναι ένα προτζεκτ συγκέντρωσης φωτογραφικού υλικού,πληροφοριών,ψηφιακής αποτύπωσης τους και δημιουργίας εκθεσιακών χώρων, που έλαβε χώρα στην Ξηρολιμνη την περίοδο 2011-2019 υπό την προεδρία του Φίλιππου Κυριαζιδη και βασικούς συντελεστές τους : Λάμπη Αβραμίδη,Λευτέρη Λυπηρίδη,Σωκράτη Λυπηρίδη,Φίλιππο Κυριαζίδη,Χριστόφορο Χριστοφορίδη και Κώστα Τοκμακίδη.
Σχόλια
Δημοσίευση σχολίου